• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Відзначення 150-річчя народження Михайла Грушевського у Холмі (21 - 23 вересня)
Опубліковано 21 вересня 2016 року о 16:11

З 21 по 23 вересня 2016 року в місті Холм Люблінського воєводства РП відбулася низка урочистих заходів з відзначення 150-ї річниці від дня народження Михайла Грушевського – уродженця цього міста.

Організатором даних заходів виступило Українське Товариство, співорганізаторами - Посольство України в Республіці Польща, Генеральне консульство України в Любліні, Почесне консульство України в Холмі та Уряд міста Холм, у співпраці з іншими суб’єктами.

21 вересня святкування розпочалися у Православній кафедральній церкві св. Івана Богослова Божественною Літургією з нагоди свята Холмської ікони Божої Матері, після чого відбулася урочистість посвячення хреста в пам’ять Михайла Грушевського, який було встановлено поруч Холмської кафедральної православної церкви св. Івана Богослова. Святкові богослужіння та освячення хреста під час святкового хресного ходу звершили Високопреосвященніший Архієпископ Люблінський і Холмський Авель та Преосвященніший Єпископ Перемиський і Горлицький Паїсій. Після посвячення біля хреста була відслужена заупокійна литія за раба Божого Михайла у супроводі співу хору Перемисько-Горлицької православної єпархії «Ірмос» під диригуванням Маріанни Ярої.

Наступним пунктом програми Холмських відзначень 150-річчя народження Михайла Грушевського було покладення вінків та квітів до пам’ятної дошки Михайла Грушевського на будинку поруч Холмської православної церкви за участі Надзвичайного і Повноважного Посла України в РП А.Дещиці, Генерального консула України в Любліні В.Павлюка, представників делегацій міста Холма, товариств «Холмщина» в Україні, міста Ковель, львівської облдержадміністрації, Українського Товариства та Союзу українців Підляшшя.

Однією з найважливіших подій Холмських відзначень 150-річчя народження Михайла Грушевського був урочистий концерт, який відбувся у другій половині дня 21 вересня у Холмській публічній бібліотеці ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі.
Учасниками даного заходу були, зокрема, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця, Генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк, Почесний консул України в Холмі Станіслав Адамяк, голова Українського Товариства Григорій Купріянович, заступник Міського голови Ковеля Ігор Прокопів, заступник Міського голови Станіслав Мосціцький та директор Відділення культури, спорту та туризму Уряду міста Холма Ельжбета Байкевич-Каліщук, настоятель Холмської кафедральної православної парафії о. митрофорний протоієрей Іван Лукашук, Холмський благочинний о. протоієрей Адам Веремієвич та о. протодиякон Вадим Штембурський, голова Об’єднання українців у Польщі і член Спільної комісії уряду та національних етнічних меншин Петро Тима, голова Союзу українців Підляшшя Андрій Артем’юк, голова Холмського відділу Українського Товариства Владислав Ковальський, секретар Сяніцького відділу ОУП Маріанна Яра, голова Львівського суспільно-культурного Товприства «Холмщина» Ірина Гринь та голова Київського ветеранського правозахисного товариства депортованих українців «Холмщина» ім. Михайла Грушевського Степан Романюк, директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського Національної академії наук України проф. Георгій Папакін, директор Історико-меморіального музею Михайла Грушевського у Києві Світлана Панькова та директор Національного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові Марія Магунь.

Концерт розпочато молитвою – тропарем Холмській Іконі Божої Матері у виконанні хору Перемисько-Горлицької православної єпархії «Ірмос». Важливим елементом була також лекція проф. Франка Сисина «Грушевський як велетень історичної науки», після чого відбувся виступ відомої української скрипальки, солістки Національного Камерного ансамблю «Київські Солісти» Мирослави Которович. Художню програму продовжили соліст проф. Микола Сікора, дуету бандуристів «Елегія Душі» та хор Львівського суспільно-культурного товариства «Холмщина» під керівництвом Любомира Корінця.

У рамках урочистостей пролунали, зокрема, виступи заступника Міського голови Станіслав Мосціцького, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща Андрія Дещиці, який також зачитав лист-звернення Президента України Петра Порошенка. До слова було запрошено представників українських організацій у Польщі, а саме: голову Українського Товариства Григорія Купріяновича, голову Об’єднання українців у Польщі Петра Тиму та голову Союзу українців Підляшшя Андрія Артем’юка, які підкреслили значення постаті М. Грушевського для сучасного покоління українців та про важливість збереження історичної пам’яті за межами України.

З 22 по 23 вересня відбулася Міжнародна наукова конференція «Михайло Грушевський та його Мала Батьківщина – Холмщина у ХІХ та ХХ століттях», а на завершення другого дня Холмських відзначень 150-річчя народження Михайла Грушевського у приміщеннях Холмської публічної бібліотеки відбулася прем’єра нового документального фільму «Михайло Грушевський».

Під час Холмських відзначень 150-річчя народження Михайла Грушевського також відбувся ряд супровідних заходів, зокрема відкриття виставок приурочених ювілею:

 • 21 вересня 2016 р., перед урочистим концертом, у Холмській публічній бібліотеці ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі відбувся вернісаж виставки про Михайла Грушевського «Де сонце вперше повило своїм промінням», концепцію якої створив Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського в Києві, переклад та технічна підготовка - Музей Холмської землі ім. Віктора Амброзєвича у Холмі;
 • 22 вересня 2016 р. у Холмській публічній бібліотеці ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі відбулися два чергові заходи: вернісаж виставки книжок М. Грушевського та про М. Грушевського «Михайло Грушевський у його творах», яку підготовлено Українським Товариством, Холмською публічною бібліотекою ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі та Університетською бібліотекою Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ; після цього відбувся вернісаж чергової виставки – «Михайло Грушевський 1866-1934. Життя та творчість», підготовленої Державним меморіальним музеєм Михайла Грушевського у Львові.
 • 23 вересня 2016 р. у Музеї Холмської землі ім. Віктора Амброзєвича у Холмі проведено вернісаж виставки «Холм у другій половині ХІХ століття у світлинах та документах з фондів Музею Холмської землі», організатором якої був Музей Холмської землі ім. Віктора Амброзєвича у Холмі.

 

 

Медіа-патронат над урочистостями обійняли Польське радіо Люблін, Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Український тижневик «Наше Слово», Український мультимедійний портал «ПРОстір» та Польське телебачення Люблін.


Організатор: Українське Товариство.
Співорганізатори: Посольство України в Республіці Польща, Генеральне консульство України в Люблині, Почесне консульство України в Холмі, Уряд міста Холм.
У співпраці з: Кафедральною православною парафією св. ап. Івана Богослова в Холмі, Львівським суспільно-культурним товариством «Холмщина», Київським ветеранським правозахисним товариством депортованих українців «Холмщина» ім. Михайла Грушевського, Холмською публічною бібліотекою ім. Марії Павліни Орсетті, Музеєм Холмської землі ім. Віктора Амброзєвича, Історико-меморіальним музеєм Михайла Грушевського в Києві, Національним меморіальним музеєм Михайла Грушевського у Львові, Інститутом української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського Національної академії наук України, Університетською бібліотекою Люблинського католицького університету Івана Павла ІІ, Центром Східної Європи Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині.
Медіа-патронат: Польське радіо Люблин, Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Український тижневик «Наше Слово», Український мультимедійний портал «ПРОстір».
Реалізовано завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща та за підтримки Уряду міста Холм, Міністерства закордонних справ України, Почесного консула України в Холмі, а також фірм: «Мідекс» (Березно), «Аґрам» (Люблин).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux