• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Брифінг в МЗС
Опубліковано 13 березня 2014 року о 19:35

Заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський:

Шановні колеги,

Хочу зробити декілька заяв, які стосуються актуальних питань зовнішньої політики України.

Насамперед, ми вітаємо результати переговорів у Вашингтоні.

Відбулася зустріч Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з Президентом США Бараком Обамою, продовжуються інші зустрічі з американськими високопосадовцями, а також представниками світових фінансових інститутів.

Результати дуже практичні і важливі. Ми високо оцінюємо підсумки переговорів у Вашингтоні.

Насамперед, відчуваємо дуже чітку і сильну спільну  солідарну позицію США та ЄС на підтримку України у ситуації, коли наша держава зазнала  агресії з боку Російської Федерації, коли частина України окупована і коли порушуються права людини у Криму.

Стосовно США. Ми перебуваємо на початку принципово нового і дуже цікавого, обнадійливого етапу у відносинах із Сполученими Штатами – етапу інтенсифікованого співробітництва. Про це заявлено на зустрічі Прем’єр-міністра України і Президента США.

Схвалюється рішення про кредитні гарантії на 1 млрд. дол. США й пакет технічної та іншої допомоги.

Ми відновлюємо роботу Комісії стратегічного партнерства на міністерському рівні (у сферах ядерної безпеки та нерозповсюдження, політичного діалогу та верховенства права, енергетичної безпеки, безпекового співробітництва та науки й технологій).

Найближчим часом проводимо консультації з питань оборони на рівні Міністерств Оборони України та США.

Ми розпочинаємо підготовку Американсько-українського бізнес саміту у Вашингтоні.

Ми розпочинаємо роботу над створенням Інноваційної Ради. Це дуже цікавий і дуже практичний напрям. Йде мова про створення екосистеми, яка необхідна для пришвидшення розвитку підприємництва та правової культури й інфраструктури для інновацій в Україні.

В Україні вже перебувають представники Міністерства юстиції та команди ФБР для стратегічного консультування з пошуку незаконним чином отриманих коштів колишніх високо посадовців України. В цій справі додаткову допомогу й технічну експертизу надасть Державний департамент США.

Ми очікуємо на експертну допомогу Міністерству фінансів України та НБУ для подолання короткотермінових викликів.

Є конкретні домовленості, які стосуються безпосередньо людей.

Розширюється фінансування року запуску Програми імені Фулбрайта у галузі науки і техніки («Фулбрайт-STEP») – пілотний проект, в рамках якого буде повністю відшкодований переїзд та навчання обраної групи українських студентів магістрантів в університетах США протягом 2014-2015 навчального року.

Удвічі збільшується кількість українських студентів, які братимуть участь у Програмі обміну для студентів на 2014-2015 навчальний рік.

Понад 50 майбутніх лідерів України матимуть можливість взяти участь у короткострокових обмінах. Передбачаються інноваційні гранти.

Отже, маємо хороші, обнадійливі результати з першого дня перебування Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, а також Міністра закордонних справ України Андрія Дещиці у Вашингтоні.

МЗС України позитивно оцінює те, що в прискореному режимі Сенат США впродовж одного дня розглянув та схвалив внесену сенатором Річардом Дурбіном у співавторстві з 32 іншими сенаторами резолюцію «Засудження неправомірної російської агресії в Україні».

Ця резолюція, у разі остаточного схвалення, матиме суттєві наслідки для російської сторони. Вона носить пропозицію використати всі можливі економічні елементи для захисту незалежності, суверенітету та економічної цілісності України. В цьому проекті висловлюється пропозиція про припинення членства Росії у В8 тощо.

Про ООН. Сьогодні Прем’єр-міністр України буде у Нью-Йорку. Планується його виступ у Раді Безпеки щодо ситуації в Україні та зустріч з Генеральним секретарем ООН Бан Кі-муном.

Ми надаємо великого значення цій події. Рада Безпеки, як вам добре відомо, це єдиний орган, уповноважений вирішувати проблеми міжнародного миру та безпеки.

Ми донесемо нашу позицію на найвищому державному рівні, на найвищому урядовому рівні. Ми очікуємо підтвердження тієї одностайної міжнародної солідарності на підтримку територіальної цілісності і непорушності кордонів України, яка звучить сьогодні, в тому числі і в Раді Безпеки ООН.

Про Крим. Росія унеможливлює об'єктивне інформування світового співтовариства про справжню ситуацію в АР Крим. Ми рішуче і категорично засуджуємо такий підхід.

Помічнику Генсекретаря ООН з питань прав людини Івану Шимоновичу було відмовлено в можливості здійснити запланований на 12 березня візит до АР Крим.

Також на територію АР Крим не було допущено інспекторів ОБСЄ, які з 5 березня ц. р. перебувають в Україні.

У Відні лише російська делегація не дає згоди на направлення до Криму спостережної місії ОБСЄ відповідно до мандату, який підтримується усіма іншими державами-учасницями Організації.

Ми фіксуємо і засуджуємо численні приклади порушення прав людини у Криму. Я маю перелік понад 50 позицій.

Кілька сотень людей, переважно кримські татари, приїхали із Криму як біженці на територію кількох регіонів України.

З ефірних і кабельних мереж вимкнені всі українські загальнонаціональні телевізійні канали та найпотужніший регіональний - ТРК «Чорноморка».

Задокументовано понад 70 випадків  брутальних порушень прав журналістів і перешкоджань їхній діяльності. Фактично в Криму запроваджено тотальну цензуру інформаційного простору.

Це - атмосфера нетерпимості, негласності, недемократичності і ми категорично засуджуємо такі підходи і таке ставлення до прав та інтересів громадян.

Ми також не можемо не помічати антиукраїнської істерії, яка продовжується в Росії, ми з великим сумом бачимо, як заручниками цієї істерії стають звичайні люди. Діячі мистецтв, які сьогодні благословляють наступ на Україну практично сил, які кидають виклик практично всій системі міжнародних відносин. Ця позиція печальна не відповідає тому високому духу української культури, який ми з вами любимо і високо цінуємо.

Колеги,

Ми висловлюємо велику розчарованість бездіяльністю та позицією СНД у нинішніх критичних обставинах. 

СНД перебуває під впливом Росії, цей вплив монопольний або практично монопольний.

СНД самоусунулася від прийняття відповідальних політичних рішень щодо базових принципів співіснування держав. Такий підхід, безумовно, не є прийнятним для України. І такий підхід не може мати жодної хорошої перспективи.

Колеги,

Хочу підкреслили, ми мобілізували всі можливі  зусилля, у нас є простір для подальшої роботи, ми чітко уявляємо меню цих зусиль, ми бачимо, які наступні кроки можуть відбутися.

Українська зовнішньополітична служба чітко розуміє усі важелі і інструменти впливи на ситуацію.

Світ, фактично, одностайно підтримує України.

Ніхто, ніколи не матиме права «вето» на суверенну українську зовнішню політику України.

Питання ЗМІ:

Запитання: пройшла інформація, що Україна може вийти з лав СНД. Чи є це тією причиною, чому в.о. Міністра закордонних справ України не братиме участь у зустрічі СНД?

Відповідь: Міністр дуже чітко сказав, який сенс в організації, якщо вона бездіяльна і неспроможна? Але я хочу чітко уточнити підхід. Нас провокують на демарш. Нас провокують у різний спосіб, у спекулятивний спосіб на те, щоб продемонструвати агресивну лінію української держави, відповідно, ця лінія виправдовує поведінку російської сторони. Цього не буде. Ми чітко розуміємо послідовність наших кроків щодо СНД. Ми знаємо, що якщо ця організація доводитиме свою неспроможність, то відповідною буде і наша реакція, яка передбачає усі можливі варіанти. В цій конкретній хвилині ми зберігаємо своє головування у Співдружності, ми використовуємо цей інститут, ми маємо також розуміння, того що буде наступним, яка буде реакція у відповідь, ми не підемо на ті демарші, на які нас провокують, ми діємо так, як велить знання, відчуття моменту і досвід. Дякую.

Колеги,

У будь-якому разі ми дуже цінуємо вашу підтримку, ми, як ви бачите, маємо хороші результати у співпраці з Європейським Союзом, ми дуже цінуємо, те яку допомогу надає і як підтримує Європейський Союз Україну. Ми готуємося до підписання Угоди про асоціацію, це є дуже добрі новини для нашої країни, для майбутніх реформ, перетворень, і це дуже добрі новини для українського народу. Ми маємо хороші новини з переговорів, які відбуваються у Прем’єр-міністра з його американськими колегами. Це означає, що влада, Уряд намагається, робити все для того, щоб обіцянки не розходилися з ділами. Це важке завдання. Це дуже непросто. Але ми намагаємося робити все, що можливо.  Той результат, який сьогодні уже є – це дуже хороший результат і я дуже сподіваюся, що українські громадяни відчують цей результат.

Запитання: Скільки нот було передано російській стороні і яка їхня реакція?

Відповідь: Нас дивує «гра в хованки». Це новий метод. Ми передали чимало нот, на окремі з них ми чекаємо відповіді. Ми очікуємо, що будуть дотримані необхідні правила спілкування між дипломатичними відомствами.

Крім цього, з певною періодичністю, ми викликаємо до МЗС Тимчасового повіреного у справах РФ в Україні. Під час цих бесід ми чуємо і звертаємося за роз’ясненнями. Я хочу підкреслити, що ми налаштовані на діалог з РФ, це наша принципова позиція, логічна і природна позиція, щоб не було такого конфлікту, який поставить під загрозу життя наших людей.

У відповідь ми чуємо заяви, які не відповідають реальності, в тому значенні, що вони використовують аргументи, які є подвійними стандартами. Зокрема, такою останньою заявою було про визнання правомірною декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим. Аргументи, наведені у заяві, ви бачили самі, вони суперечать позиції самої Росії, не раз декларованої, не раз навіть проголошеної. Більше того, ці принципи, про які говорить російська сторона, вона застосовує лише стосовно української ситуації, забуваючи про величезну кількість інших можливих загроз.

Ми намагаємося встановити контакт з росіянами, окрім цього, окрім мирного врегулювання, я впевнений, що нам вдасться переконати наших російських партнерів, в тому, що така поведінка має непередбачувані наслідки і в цьому ніхто не зацікавлений.

Речник МЗС Євген Перебийніс:

Огляд подій навколо Автономної Республіки Крим

Російська сторона продовжує діяти в напрямку ескалації напруги у відносинах з нашою державою.

За інформацією силових структур України Російська Федерація продовжує нарощування військової присутності в АР Крим, зокрема, відмічається активність військової авіації, зосередження сил та засобів військ ЗС РФ на кордоні з Україною у напрямку Сумської, Чернігівської, Харківської областей та на території Республіки Білорусь.

Нарощується  військова присутність Військово-морських сил РФ в акваторії Азовського та Чорного морів, зокрема, в акваторію Азовського моря ввійшли 3 військових катера ВМС РФ.

Військовослужбовці Росії та так званої «самооборони» перейшли до чергової більш агресивної фази дестабілізації ситуації в АР Крим. Активізувались захоплення, блокування, демонстративні штурми та ультиматуми, як форма тиску на особовий склад Держприкордонслужби та військових частин ЗС України.

12 березня 2014 р. через паромну переправу «Крим – паромна переправа» прорвалось: 44 БТРа, 28 військових вантажівок, 20 великих вантажівок з написом «Гуманитарная помощь Крыму» та 40 автобусів «Neoplan» з пасажирами.

В районі блокпостів «Армянськ», «м. Джангара» та «Чонгар» створені угрупування ЗС РФ до 1 роти на кожному напрямку.

Подальшому загостренню  конфлікту з Україною сприяє активізація з боку російських спецслужб та зухвалі дії проросійських елементів у східних і південних регіонах. Продовжуються спроби в’їзду в Україну екстремістські настроєних громадян РФ із спеціальними засобами для участі в екстремістських акціях у східних регіонах.

***

В Україні звернули увагу на повідомлення Міністерства оборони Російської Федерації про проведення масштабних військових навчань в суміжних з Україною регіонах Росії – зокрема, в Ростовській, Білгородській та Курській областях.

Прикметно, що, згідно цього повідомлення, російські війська відпрацьовують завдання "на незнайомій території та невипробуваних полігонах", особливу увагу приділяючи прихованому пересуванню та маскуванню.

У цьому зв'язку, в української сторони виникає питання: Чи є заперечення російською стороною факту перебування та активної діяльності Збройних сил Російської Федерації, окрім військових формувань Чорноморського флоту, на території Автономної Республіки Крим своєрідним тактичним елементом "обману супротивника та досягнення раптовості"?

На цьому тлі особливо цинічними і провокаційними виглядають заяви Заступника міністра оброни РФ Анатолія Антонова про те, що військові навчання, що проводяться в Україні “нагнітають ситуацію в українсько-російських відносинах”.

***

Україна – СНД

14 березня ц.р. у м. Москва заплановано проведення чергового засідання одного з вищих органів Співдружності Незалежних Держав – Економічної Ради СНД. Деякі ЗМІ розповсюджують інформацію, що нібито Україна ігнорує участь у засіданні цього органу. У цьому зв’язку повідомляємо, що делегація України, яка є членом і постійним учасником Економічної Ради СНД, братиме участь у її засіданні. Делегацію очолить Надзвичайний і Повноважний Посол України в Російській Федерації Володимир Єльченко, який має необхідні повноваження для підписання документів за підсумками Економічної Ради СНД.

Як вже повідомлялось, за ініціативою Російської Федерації Виконком СНД звернувся з пропозицією провести у м. Мінськ зустріч заступників керівників зовнішньополітичних відомств держав-учасниць СНД «для обговорення ситуації в України».

МЗС вважає, що обговорення цього питання у багатосторонньому форматі мало б відбутися виключно в Україні і на більш високому політичному рівні. З цією метою нами було запровоновано проведення позачергового засідання Ради міністрів закордонних справ СНД, яке, нажаль, не було підтримано більшістю держав-учасниць.

У випадку, якщо окремі держави-учасниці СНД приймуть рішення щодо проведення зустрічі 14 березня ц.р. у м. Мінськ, Україна буде представлена на ній на рівні Постійного представника України при координаційних інститутах СНД у статусі спостерігача. За підсумками цієї зустрічі українська сторона залишає за собою право зробити відповідну заяву.

***

У зв’язку з відмовою Виконкому СНД провести позачергове засідання  12 березня ц.р. МЗС України надіслало ноту до Виконкому СНД, в якій, зокрема, зазначається наступне:

- Скликаючи позачергове засідання Україна виходила з одного з основних завдань Ради міністрів закордонних справ - пошуку шляхів мирного врегулювання спорів і конфліктів, усунення загроз миру, безпеці та стабільності у рамках Співдружності, визначеного Положенням про Раду міністрів закордонних Справ Співдружності Незалежних Держав. 

- Актуальність організації у стислі терміни позачергового засідання РМЗС є очевидною і полягає у необхідності деескалації конфлікту в Автономній Республіці Крим, спричиненого прагненнями Російської Федерації здійснити відторгнення на свою користь частини суверенної території України, про що засвідчує Заява МЗС Російської Федерації від 11 березня 2014 року.

- МЗС неодноразово закликало Російську Сторону не вдаватися до позиції сили,  виявляти повагу до чинних міжнародно-правових актів, які гарантують територіальну цілісність, недоторканість і непорушність державних кордонів України, вивести з її території, включаючи територіальні води, військові кораблі, техніку і особовий склад, які були розташовані  поза рамками Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України від 28 травня 1997 року та інших пов’язаних документів. 

- МЗС з розчаруванням сприйняло відмову більшості держав-учасниць СНД прийняти у рамках позачергового засідання РМЗС в Києві рішення, які б сприяли збереженню територіальної цілісності України, усуненню загроз миру, безпеці і спокою в регіоні. 

На думку Міністерства, пропозиція щодо зниження рівня обговорення цих життєво важливих для всіх держав-учасниць СНД питань до фактично експертного рівня, свідчить про усунення СНД від прийняття відповідальних політичних рішень щодо базових принципів існування  Співдружності.

Такий підхід не є прийнятним для Української Сторони.

- Україна ще раз підтверджує готовність до негайного обговорення  ситуації в Автономній Республіці Крим з Російською Федерацією на двосторонньому рівні.

МЗС звернулося до Виконкому СНД з проханням розповсюдити цю ноту серед усіх держав-учасниць СНД.

***

Іншою нотою від 13 березня ц.р. МЗС України повідомило російську сторону про те, що в районі Південної коси озера Донузлав від місця затоплення великого протичовнового корабля «Очаков» та водолазного катеру в бік моря переміщується полоса білого кольору невідомого походження. Міністерство привертає увагу Російської Сторони до того, що внаслідок свідомих та неправомірних дій останньої, з порушенням взятих на себе зобов’язань в межах Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації з питань забезпечення екологічної безпеки та екологічного контролю в місцях базування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 18 грудня 1998 року, створено потенційну загрозу екологічній безпеці морського середовища у Чорному морі. У зв’язку з викладеним Українська Сторона заявляє, що вся відповідальність за завдання шкоди морському середовищу та природним ресурсам Чорного моря покладається на Російську Сторону.

Про це було такою поінформовано посольства іноземних держав в Україні і представництва міжнародних організацій.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux