• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Polski
Часті запитання/FAQ
Опубліковано 02 листопада 2014 року о 22:03

Звернення громадян

Шановні заявники! Для можливості належного опрацювання ваших звернень і надання офіційної відповіді, вам необхідно надавати повну особисту інформацію згідно Закону України "Про звернення громадян" (адресу реєстрації, проживання (в Україні і за кордоном), П.І.Б., контактну адресу для відповіді (можна електронну), суть питання відповідно до компетенції установи, куди звертаєтеся).

Візи

 • Чи українець з польською національною візою, дійсною протягом 1 року, може виїжджати до інших країн Шенгенського простору?

Громадяни України, які мають національну візу типу «D», можуть подорожувати до інших країн Шенгенського простору на період до трьох місяців упродовж 6 місяців, якщо вони дотримаються таких вимог:

- мають дійсний паспортний документ;

- мають страхівку, якв охоплює весь термін запланованого перебування  і діє на території країнах Шенгенського простору;

- можуть обґрунтувати мету поїздки та запланованого перебування, мають достатні засоби для забезпечення свого існування під час запланованого перебування і повернення до країни свого походження або на транзит до третьої країни, до якої ця особа має гарантований в’їзд, або якщо такі особи в стані легально отримати вищезазначені кошти;

- їх дані не фігурують у Шенгенській інформаційній системі в цілях відмови у в’їзді;

- вони не вважаються особами, які загрожують громадському порядкові чи національній безпеці або міжнародним відносинам Польщі.

 • Як перевірити тривалість перебування особи в іншій, ніж Польща країні Шенген-зони, якщо така особа має національну польську візу або дозвіл на проживання в Польщі?

Особа, яка має національну польську візу або дозвіл на проживання в Польщі, може перебувати в іншій країні Шенгенської зони до 3 місяців протягом 6 місяців, з дня першого в’їзду (при деяких обставинах винятком з цього правила можуть бути особи, які мають дозвіл на перебування довготермінового резидента ЕС).

У зв'язку з тим, що в Шенгенській зоні скасований прикордонний контроль осіб, які перетинають кордони між державами-членами ЄС, якщо людина їде на машині або автобусі, немає чіткої процедури перевірки тривалості її перебування в Шенгенській зоні. Під час подорожі літаком термін перебування може бути перевірений, так як дані особи вводяться в систему прикордонного контролю в аеропорту.

Варто пам'ятати, що особа, яка перевищує дозволене 3-місячне перебування, робить це виключно на свій страх і ризик. Перебування на території держави Шенгенської зони (іншого ніж те, яке видало національну візу або тимчасове проживання для іноземця) після дозволеного терміну перебування на його території (3 місяці протягом 6 місяців з дня першого в'їзду) може бути підставою для видачі рішення про видворення з території цієї країни і заборону в'їзду в до країн Шенгенського простору.

 •  Як скоро після закінчення терміну дії візи, іноземець може подати заяву на отримання нової візи?

Візову заяву слід подати не раніше, ніж за 3 місяці до планованої поїздки.

Особа з багаторазовою візою, дійсною протягом не менше 6 місяців, може подати заяву на нову візу до закінчення терміну дії цієї візи. Термін дії нової візи має розпочатися не раніше, ніж дата закінчення терміну дії попередньої візи - тому що не можна мати двох віз на один і той же період часу (наприклад, якщо віза дійсна до 15 серпня, термін дії нової візи повинен початися з 16 серпня).

 • Які мінімальні фінансові кошти повинен мати іноземець, в'їжджаючи в Польщу?

Іноземець,  який приїжджає до Польщі на час перебування більший, ніж 3 дні повинен володіти фінансовими засобами на своє утримання, на покриття видатків на проживання, харчування, транзит і повернення до держави походження, у сумів щонайменше 100 зл. на кожен день планованого перебування або рівновартість цієї суми в іноземній валюті.

Іноземець, що в'їжджає в Польщу з метою початку або продовження навчання, участі в наукових дослідженнях, повинен мати для покриття витрат на проживання та харчування в Польщі мінімальну суму у розмірі 543 злотих на кожен місяць перебування впродовж 15 місяців перебування (у разі наукових досліджень – впродовж 12 місяців) або за увесь період перебування в Польщі, якщо його перебування триватиме менше 15(12) місяців, якщо він живе окремо, або мінімум 457 злотих на місяць на члена сім'ї, якщо іноземець перебуває в Польщі з сім'єю.

Замість необхідної суми в злотих, іноземець може мати еквівалент вказаних сум в іноземних валютах. 

Додатково іноземець повинен мати зворотний квиток до країни походження або фінансові кошти на придбання такого квитка в розмірі:

 • 200 злотих, якщо іноземець прибув з країни, що межує з Польщею;
 • 500 злотих, якщо іноземець прибув з країни-члена ЄС, що не межує з Польщею;
 • 2500 злотих, якщо іноземець прибув з країни, що не є членом ЄС та не межує з Польщею;

Документами, що підтверджують можливість отримання необхідних фінансових коштів, можуть бути, наприклад:

 • дорожній чек;
 • довідка про розмір ліміту на кредитній карті, видана банком, що видав кредитну карту;
 • довідка про наявність коштів на рахунку у банку з місцезнаходженням на території Польщі;
 • оригінал запрошення;
 • у випадку студентів – довідка про надання державної або зарубіжної стипендії;
 • довідка про працевлаштування та заробітну плату.

 

 • Іноземець має дійсну візу, видану на підставі заяви про намір доручити роботу. Іноземець хоче змінити мету перебування і приїхати до Польщі в туристичних цілях. Що робити в цьому випадку?

Є можливість анулювати попередню візу і отримати нову візу з іншою метою, однак обгрунтування кожної заяви розглядається за кожним разом індивідуально польським консулом.

 •  Чи можна в Польщі продовжити студентську візу на черговий рік?

Ні. Візу в Польщу можна продовжити тільки при певних виняткових обставинах. У разі навчання у ВУЗі, можна подати заяву на тимчасове проживання (дозвіл на тимчасове перебування). Документи мають бути подані під час легального перебування іноземця в Польщі. Якщо у іноземця, який подав документи на дозвіл на тимчасове перебування закінчиться віза, то воєводське управління поставить печатку в паспорті іноземця, на основі якої іноземець зможе перебувати в Польщі легально, очікуючи на рішення воєводи щодо надання дозволу на проживання. Очікуючи на рішення щодо надання дозволу на продивання іноземець не має права виїжджати до інших країн Шенгенського простору. 

 •  Як продовжити робочу візу в Польщі?

Якщо іноземець має дозвіл на роботу або заяву про намір доручити роботу іноземцю, він може також подати документи на отримання дозволу на тимчасове перебування та працю. 

 • Мій чоловік громадянин Польщі. Закінчився термін дії мого дозволу на проживання. Чи повинен мій чоловік надіслати мені запрошення, на підставі якого я зможу отримати візу до Польщі?

Якщо закінчився термін дії Вашого тимчасового перебування і Ви виїхали з Польщі до закінчення терміну дії цього перебування, Ви можете подати заяву на візу в консульстві РП на підставі запрошення, яке повинен оформити громадянин Польщі (в цьому випадку Ваш чоловік). Після отримання візи та приїзду до Польщі Ви можете подати заяву на дозвіл на тимчасове перебування на підставі одруження. 

 • Я громадянка України, живу в Польщі. Мій чоловік, який є громадянином Польщі, офіційно працює у Великій Британії. Чи є у мене право переїхати на постійне проживання до Великої Британії? Якщо так, то які документи я повинна мати?

Велика Британія не входить до Шенгенської зони, тому щоб поїхати в Англію, Ви повинні отримати візу. Про процедуру подачі заяви на візу до Великобританії можна прочитати на веб-сайті консульства Великобританії в Польщі - http://ukinpoland.fco.gov.uk/pl/visas/

 • Чи повинна особа, яка запрошує іноземця в Польщу мати банківський рахунок?

Особа, яка запрошує іноземця в Польщу не повинна мати банківського рахунку, але така особа повинна представити документ, що підтверджує можливість покриття витрат, пов'язаних з перебуванням іноземця у Польщі. Це може бути виписка з рахунку, а може бути просто трудовий договір з вказаною сумою винагороди.

 • У мене є дозвіл на проживання. Чи може мій син скористатися якимись пільгами, пов'язаними з організацією його приїзду до Польщі?

Щоб приїхати до Польщі, Ваш син повинен мати візу або інший документ, що дозволяє перетинати кордон (наприклад, дозвіл на проживання). Якщо у Вас є дозвіл на проживання на підставі дозволу на поселення або на підставі дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС або Ви проживаєте в Польщі легально і безперервно протягом не менше 5 років, Ви можете оформити для сина запрошення до Польщі. На підставі цього запрошення Ваш син зможе подати заяву на візу в країні його походження.

 •  Моя віза закінчується за 20 днів. У мене немає можливості повернутися в Україну і подати документи на отримання нової візи в консульствіЧи можу я отримати національну візу у Польщі?

Як правило, візу отримують у польському консульстві. Візу у Польщі можна продовжити лише у виняткових ситуаціях, напр., у випадку важкої хвороби, яка робить неможливим вчасний виїзд. Таким чином, якщо Ваша віза ще дійсна протягом 20 днів, то щоб перебувати легально в Польщі після закінчення терміну її дії, Ви повинні виїхати з Польщі і отримати нову візу у польському консульстві.

Під час легального перебування у Польщі (тобто протягом найближчих 20 днів) Ви можете також у Польщі подати документи у відповідне до Вашого місця проживання воєводське управління про надання дозволу на тимчасове перебування. 

 • На який максимальний строк може бути видане запрошення для іноземця у Польщу? Чи якщо запрошення буде видане на рік, то іноземець також отримає візу на рік?

Запрошення у Польщу може бути видане на строк не більше 1 року. Проте запрошення видане на 1 рік не гарантує отримання візи на той же час, на який було видано запрошення. Рішення у справі терміну, на який видається віза, приймається консулом, який бере до уваги всі обставини, які обґрунтовують тривалість перебування у Польщі.

Термін дії візи не може перевищувати строк, на який видано запрошення, він може бути таким самим або коротшим. Це пов'язано з тим, що особа, яка запрошує, зобов'язується покрити витрати на утримання іноземця під час його перебування у Польщі та його повернення в країну його походження, або проживання протягом терміну дії запрошення.

Якщо запрошення було видане на термін більше 3 місяців, то іноземець повинен подати заяву на отримання польської національної візи, якщо менше 3 місяців – то на шенгенську візу. На підставі національної або шенгенської візи іноземець матиме можливість подорожувати в інші країни Шенгенської угоди до трьох місяців у півріччі з метою туризму.

 •  Якщо у мене є польська національна віза з кількістю в’їздів «01», чи можу я на підставі цієї візи подорожувати до інших країн Шенгенського простору?

Кількість в’їздів на візі вказує кількість в’їздів до Шенгенського простору. Якщо у Вас національна чи шенгенська віза з одним в’їздом, це означає, що Ви можете в’їхати у Шенгенську зону тільки 1 раз, тобто, можете в’їхати у Польщу і подорожувати іншими країнами Шенгенської зони, не залишаючи її. Якщо Ви виїдете поза межі Шенгенської зони, то на основі цієї візи Ви не зможете вдруге в’їхати до Польщі чи іншої країни Шенгенського простору.

Національна або шенгенська віза з кількістю в’їздів MULTI означає, що у Вас необмежена кількість в’їздів в Шенгенську зону в період дії візи.

Перебування в Польщі

 • Чи може особа, яка має дозвіл на проживання в Польщі поїхати до Великої Британії?

Ні, так як Великобританія не входить в Шенгенську зону.

 •  Я вчуся в Польщі у ВУЗі, у мене є дозвіл на тимчасове проживання, Карта поляка, тимчасова реєстрація - мельдунок. Чи можу я на цій підставі претендувати на постійне проживання?

Відповідно до нового закону про іноземців, який набув чинності 1 травня 2014 року, іноземець який має дійсну Карту Поляка та планує поселитись на території Польщі може подавати документи на дозвіл на постійне проживання (на польскій zezwolenie na pobyt stały). Більше інформації про дозвіл на постійне проживання можна найти тут. 

 • Я загубив дозвіл на проживання. Що мені робити?

Іноземець, який втратив дозвіл на проживання, зобов'язаний повідомити про це воєводу, який його видав, протягом 3 днів з дня його втрати.

У разі, якщо втрачений вид на проживання буде знайдено, іноземець зобов'язаний протягом 3 днів з дня його виявлення повідомити про це воєводу і повернути знайдений дозвіл на проживання, якщо замість втраченого виду на проживання видано новий.

Oплата за видачу нового дозволу на проживання:

- За обмін виду на проживання пошкодженого або втраченого з вини іноземця - 100 злотих,

- У разі видачі чергового виду на проживання пошкодженого або втраченого з вини іноземця - за кожним разом 200 злотих.

 •  Чи дозволи на проживання продовжуються автоматично?

Дозвіл на тимчасове проживання видається максимально на 3 роки і не може бути продовжено автоматично. Під час дійсності актуального дозволу на проживання слід розпочати процедуру щодо отримання нового дозволу.
Термін дії дозволу на постійне проживання складає 10 років. Термін дії дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС становить 5 років. Після закінчення цього терміну іноземець зобов'язаний замінити наявний вид на проживання на новий, але це не пов'язано з початком процедури, необхідної для отримання чергового дозволу на проживання, а тільки з обміном самого документа

Існує 3 види дозволів на перебування:

- Дозвіл на тимчасове проживання (zezwolenie na pobyt czasowy)

- Дозвіл на постійне проживання (zezwolenie na pobyt stały)

- Дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС (zezwolenie na pobyt długoterminowego rezydenta UE). 

 • Я навчаюся в Польщі. Як я можу подати документи на тимчасове проживання?

Навчання в Польщі є підставою для отримання дозволу на тимчасове проживання. Навчання може бути стаціонарним, на аспірантурі або інше (наприклад, заочне чи вечірнє). Дозвіл на проживання видається в Воєводському управлінні у Відділі у справах іноземців за місцем проживання іноземця. Заяву слід подати під час легального перебування іноземця в Польщі.

У разі початку або продовження навчання на стаціонарі або аспірантурі слід представити основний комплект документів:

- 4 примірники заповненого бланка на проживання на визначений термін. Формуляр знаходиться тут.

- 3 ксерокопії дійсного виїзного документа і оригінал для ознайомлення

- Квитанція про сплату гербового збору.

Крім основних документів слід також надати:

- довідку, що підтверджує прийом до ВНЗ (згідно з чинним зразком) або продовження навчання, видане ВУЗом;

- доказ оплати за навчання, якщо навчання у ВУЗі є платним (наприклад, це може бути договір про внесення оплати і роздруківка банківського переказу);

-  документи, що підтверджують наявність фінансових засобів на покриття витрат на утримання та повернення в свою країну походження;

-  медичне страхування;

-  квиток або кошти на купівлю зворотнього квитка в країну походження.

 •  Я громадянка Польщі. Як можна легалізувати перебування мого чоловіка у Польщі?

Щоб чоловік міг легалізувати своє перебування у Польщі на підставі шлюбу, Ваш шлюб має бути зареєстрований в установі реєстрації актів цивільного стану у Польщі. Тоді, Ваш чоловік може клопотатись про дозвіл на тимчасове проживання на підставі шлюбу. Заяву на дозвіл подається до Відділу справ іноземців воєводське управління, відповідно до Вашого проживання. Процедура надання дозволу на тимчасове перебування триває близько 2 місяців, проте може тривати і довше. Під час процедури надання дозволу польські установи перевіряють дійсність шлюбу, тобто чи не є «фіктивним». Для цього, зокрема, подружжя запрошують на співбесіду, на якій вони відповідають на питання, які стосуються їхнього шлюбу. Перший дозвіл на тимчасове проживання, як правило, видається на 1 рік.

 •  Чи мій чоловік, який проживає у Польщі на основі дозволу на тимчасове проживання на підставі шлюбу може працювати у Польщі та інших країнах ЄС?

Якщо Ваш чоловік проживає у Польщі на основі дозволу на тимчасове проживання на підставі шлюбу, то він має право працювати у Польщі на тих же умовах, що й польські громадяни, тобто без дозволу на працю протягом всього терміну дії дозволу на проживання.

Дозвіл на тимчасове проживання дає право подорожувати в інші країни Шенгенської зони до 3 місяців у піврічному періоді лише з метою туризму. Дозвіл на тимчасове проживання, виданий у Польщі, не дає права працювати в жодній іншій країні Шенгенської зони. Щоб мати можливість працювати в інших країнах, Ви повинні подати заяву на отримання дозволу на працю в країні, в якій Ваш чоловік захоче працювати.

Варто пам’ятати, що не усі країни ЄС входять до Шенгенського простору.

 •  Змінилися дані, вказані у моїй карті перебування (я змінив місце реєстрації). Скільки у мене є часу, щоб обміняти карту?

Законодавство не визначає термін, протягом якого іноземець повинен замінити карту. Наявність карти, яку треба замінити, не спричиняє втрати права на перебування у Польщі. Проте, така ситуація може створити іноземцеві проблеми, тому слід подбати про те, щоб скоротити цей час до необхідного мінімуму. Іноземця, який не виконав обов’язок обміну карти перебування, можуть, наприклад, зобов'язати заплатити штраф.

 •  У мене є дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС. Термін дії карти скоро закінчується. Коли я повинна подати заяву на отримання нової карти?

Рішення у справі надання дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС видається на невизначений термін. У той час, як сама карта перебування дійсна 5 років, що означає, що кожні 5 років карта повинна бути замінена. Це формальність і вона не пов'язана з необхідністю починати всю процедуру надання дозволу з самого початку. Документи на обмін карти перебування потрібно подати щонайменше за 30 днів до закінчення терміну дійсності попередньої карти. 

 •  Я перебуваю у Польщі без дійсної візи і дійсної карти перебування. Чи можна легалізувати своє перебування у Польщі на підставі того, що я працюю у Польщі?

На жаль, можливості легалізувати перебування у Польщі особи, яка перебуває в цій країні без дійсного документу перебування, дуже обмежені. На основі представленої інформації можна сказати, що шляхом легалізувати перебування на підставі працевлаштування, є тільки виїзд у країну походження. Якщо Ви виїдете у свою країну, то на кордоні отримаєте рішення про зобов’язання залишити територію Польщі з зазначеним терміном заборони в’їзду у Польщу. Мінімальний термін, на який може бути видана така заборона – це 6 місяців, а максимальний – 5 років. Якщо Ви виконаєте рішення про зобов’язання залишити територію Польщі вчасно, то можете подати заяву Коменданту відділу прикордонної служби, який заборонив вам в’їзд, з проханням про скасування заборони в’їзду. Якщо не виникає обставин, які роблять неможливим скасування заборони, (напр., такою обставиною може бути факт, що іноземець становить загрозу для безпеки Польщі), то прикордонна служба цю заборону дійсно скасовує. Процедура скасування заборони в’їзду може тривати від одного до кількох місяців, залежно від конкретної ситуації іноземця. Коли заборона в’їзду буде скасована, Ви зможете подати в польському консульстві заяву на візу, наприклад, для працевлаштування. Після приїзду у Польщу на основі візи у Вас також буде можливість старатись отримати дозвіл на проживання на визначений час на підставі виконуваної праці.

Якщо Ви вирішите виїхати з Польщі, ми рекомендуємо ознайомитись з Програмою допомоги в добровільному поверненні та реінтеграції->

Робота в Польщі

 • Чи мають студенти право до праці в Польщі?

Якщо студент перебуває в Польщі на підставі студентської візи, він може працювати без дозволу на роботу тільки в липні, серпні, вересні. Якщо студент перебуває в Польщі на підставі дозволу на проживання на визначений термін (тимчасового проживання), виданого для навчання, він може працювати у Польщі без дозволу протягом усього терміну дії дозволу на проживання.

 • Як перевірити, чи відповідний роботодавець дійсно існує?

Роботодавця можна перевірити в базі РЕГОН (REGON) (www.stat.gov.pl/regon/) або в Державному судовому реєстрі (KRS) (www.krs-online.com.pl). Якщо роботодавцем  є Польське агентство тимчасової праці, воно повинно фігурувати в Національному реєстрі агентств з працевлаштування www.kraz.praca.gov.pl

 • Які документи підтверджують, що іноземець справді виконував певну роботу, якщо з вини роботодавця у іноземця немає підписаного трудового договору (працівник його підписав, але не отримав своєї копії)

Трудовий договір повинен бути укладений у письмовій формі. Якщо трудовий договір не був укладений у письмовій формі до початку роботи працівником, то роботодавець повинен не пізніше першого робочого дня підтвердити працівникові у письмовій формі рішення за типом договору і його умови.

У разі, якщо договір підписаний, але не був переданий працівникові, працівник може звернутися до Трудового суду, щоб довести наявність трудових відносин, тобто довести, що працівник дійсно працював в даному місці. Для цього потрібно представити всі можливі  докази, наприклад: підписані документи на роботі, відправлені листи по електронній пошті з робочого ящика, телефонні розмови, показання свідків і т.д.

У разі, якщо роботодавець не підпише договору і не виплатить заробітної плати, цю справу можна, крім суду, направити в Районну Інспекцію праці. Районні інспектори з праці не розглядають скарг, що випливають з цивільно - правових договорів. Такі скарги можуть розглядатися тільки в суді.

Контактні дані Районних інспекцій з праці знаходяться тут -> 
Державна інспекція праці надає безкоштовні консультації по трудовому праву - номери телефонів знаходяться тут ->

 • Чи можу я працювати в Данії у філії фірми одного і того ж роботодавця, у якого маю дозвіл на роботу в Польщі?

Ні, це неможливо. Дозвіл на роботу в Польщі дає право працювати тільки на території Польщі. Якщо іноземець хоче працювати в Данії, він повинен звернутися за дозволом на роботу в Данії.

 • Чи іноземцеві з-поза ЄС потрібен дозвіл на працю, щоб пройти практику або стажування у польській компанії?

Як правило, якщо практика або стажування, які Ви плануєте пройти, є оплачуваними, (тобто, Ви отримаєте за них будь-яку винагороду), то щоб їх пройти, потрібно отримати дозвіл на працю. Для проходження безоплатної практики або стажування не потрібен дозвіл на працю.

Якщо Ви студент денної форми навчання і перебуваєте у Польщі на основі студентської візи, то можете проходити оплачуване стажування або практику без дозволу на працю тільки в липні, серпні і вересні. Щоб проходити стажування в інші місяці, необхідно отримати дозвіл на працю.

У випадку, коли Ви перебуваєте в Польщі на основі дозволу на проживання на визначений час (карти тимчасового перебування), який було видано у зв’язку з тим, що навчаєтесь на денній формі навчання у Польщі, то Ви можете проходити оплачуване стажування або практику без дозволу на працю в період дії карти перебування.

 • Чи потрібен мені дозвіл на працю, якщо у мене є карта тимчасового перебування як студента польського вузу (денна форма навчання)? Чи можу я працювати за трудовим договором?

Якщо у Вас є дозвіл на проживання на визначений час (карта тимчасового перебування), який було видано у зв’язку з тим, що навчаєтесь на денній формі навчання у Польщі, то Ви можете працювати без дозволу на працю протягом усього отриманого дозволу на перебування. Це означає, що майбутній роботодавець може найняти Вас на тих же умовах, що й польського громадянина. Роботодавець повинен також підписати договір з Вами, на основі якого Ви будете виконувати роботу. Таким договором може бути трудовий договір (договір на виконання робіт (надання послуг) або договір підряду). У випадку трудового договору і договору на виконання робіт роботодавець повинен Вас застрахувати в ЗСС (Заклад соціального страхування) протягом 7 днів з моменту початку роботи. У випадку трудового договору роботодавець також повинен дотримуватись трудового законодавства, у т.ч., тривалості робочого часу, (напр., як правило, робочий час не повинен перевищувати 8 годин на добу і в середньому 40 годин на тиждень), а також мінімального розміру оплати праці – в 2013 році він становив 1600 зл. брутто при прийнятті на роботу на повний робочий день.

Соціальне забезпечення. Охорона здоров’я

 • Громадянин України отримав візу до Польщі на підставі дозволу на роботу (або заяви про намір доручити роботу іноземцю). Чи повинен роботодавець зголосити дитину до медичного страхування?

Як правило, якщо дитина має візу, вона також має особисту медичну страхівку, яка є обов'язковою при подачі заяви на отримання візи в країні проживання (мінімальна сума страхування 30 000 євро). Цей вид страхування має бути дійсним на весь період перебування дитини в Польщі. Таким чином, слід придбати страховку в хорошій компанії, яка фактично покриє витрати на медичні послуги, якщо виникне така необхідність  

Якщо один з батьків буде легально працювати (має візу з правом на роботу, заяву / дозвіл на роботу, виконує роботу у вказаного в наведених вище документах роботодавця на певній посаді, підписав контракт і заявлений роботодавцем до соціального страхування в Управлінні соціального страхування (ZUS) протягом 7 днів з дня початку роботи), він (один з батьків) зобов'язаний повідомити страховика дані членів своєї сім'ї, які проживають у Польщі, якщо вони не мають медичної страховки за іншими показаннями (наприклад, не працюють). Таким чином, в даному випадку, дитина може бути зголошена  до Управління соціального страхування (ZUS) - установа, відповідальна за соціальне забезпечення і куди вносяться внески на охорону здоров'я. Заявка до страхування відбувається шляхом надання даних членів своєї своєму роботодавцю на спеціальному бланку.

 •  У мене є Карта поляка. Чи можу я користуватись у Польщі соціальною допомогою? Як я можу застрахуватись в Польщі?

Карта поляка не дає права на отримання соціальної допомоги у Польщі. Якщо Ви не працюєте і не навчаєтесь в Польщі та не застраховані в Закладі соціального страхування у зв’язку з працевлаштуванням або навчанням, то щоб мати страховку у Польщі, Ви повинні купити страховий поліс у приватній фірмі або добровільно застрахуватись в Національному фонді здоров'я.

Щоб добровільно застрахуватись в Закладі соцального страхування (ZUS) необхідно подати заяву в Національного фонду здоров’я до воєводського відділення НФЗ відподвіно до місця проживання. Формуляр заяви можна отримати в офісах відділень та на веб-сайтах відділень НФЗ. Контактна інформація відділень НФЗ доступна тут->

Інформацію про розмір внесків медичного страхування можна отримати у відділенні НФЗ.

Обмін закордонного паспорта

 • У мене закінчується термін дії українського закордонного паспорта. Чи можу я зробити паспорт у Польщі?

Закордонний паспорт можна оформити як в Україні, так і за кордоном – у консульській установі України. Детальнішу інформацію можна отримати:

http://lublin.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/passport/registration

Навчання

 • У мене польське громадянство. Чи мій чоловік має право навчатись у Польщі на тих же умовах, що і громадяни Польщі?

Можливість навчатися в Польщі на тих же умовах, що й польські громадяни залежить від документу, який дає право на перебування у Польщі. Якщо Ваш чоловік перебуває в Польщі на основі візи або карти тимчасового перебування, то у нього немає права на безкоштовне навчання в Польщі. Навчатись на тих же умовах, що й громадяни Польщі, (в т. ч. можливість безкоштовного навчання в державних вузах) можуть іноземці, які мають дозвіл на постійне перебування у Польщі (дозвіл на поселення або дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС). Іноземці, які не мають права на постійне перебування у Польщі (у т. ч., подружжя польських громадян, які перебувають на основі візи або дозволу на проживання на визначений час), можуть навчатись в Польщі на платній основі. На підставі обґрунтованої заяви іноземця ректор вузу може зменшити плату або звільнити від неї повністю.

 • В учбовому закладі мені повідомили, що я не маю права отримувати стипендію. Це законно?

Іноземець, який перебуває у Польщі на основі дозволу на постійне перебування має право навчатись в Польщі на тих же умовах, що й громадяни Польщі (отже, і безкоштовно). Іноземці, які можуть навчатись на тих же умовах, що й польські громадяни, мають право на отримання стипендії, що виплачується з державного бюджету. Дозвіл на постійне проживання не дає автоматично права на отримання стипендії у Польщі. Щоб отримувати стипендію у Польщі, іноземець, як і громадянин Польщі, має відповідати певним умовам. Загалом, є два види стипендій - академічні та соціальні. Академічна стипендія призначається особі на основі середнього балу з отриманих оцінок, в той час як стипендія соціальна призначається у випадках, коли студент перебуває в складному фінансовому становищі. Для отримання інформації чи відповідаєте Ви критеріям, щоб отримувати стипендію, необхідно зв’язуватися з керівництвом учбового закладу.

 • Ми працюємо у Польщі. Чи наші діти мають право відвідувати школу та дитячий садок у Польщі?

Так. Відподвіно до законодавства Польщі кожна дитина має право на отримання освіти, у т.ч. дошкільної. Практично, це значить, що навіть діти іноземців, які нелегально перебвають у Польщі, можуть віддавати своїх дітей до польських загальних державних шкіл. Шкільна адміністрація не перевіряє легальності перебування батьків-іноземців у Польщі.

Возз’єднання сім’ї

 • Я живу в Польщі на підставі дозволу на постійне перебування. Чи моя дружина-українка може жити зі мною в Польщі?

Дружина іноземця, який живе у Польщі на основі дозволу на постійне перебування може отримати в Польщі дозвіл на тимчасове проживання з метою возз’єднання зі своєю родиною (у цьому випадку – з чоловіком). Щоб Ваша дружина могла легалізувати своє перебування у Польщі на цій основі, Ваш шлюб має бути визнаний дійсним згідно польського законодавства. Це означає, що якщо шлюб був укладений за кордоном, то видане там свідоцтво про шлюб потрібно зареєструвати в польській установі реєстрації актів цивільного стану. Додаткову інформацію про порядок визнання шлюбу в Польщі можна прочитати тут ->

 • Реєстрація народження дитини

Кожна народжена в Польщі дитина (незалежно від громадянства батьків) повинна бути зареєстрована в Управлінні цивільного стану. Інформацію про народження дитини потрібно надати до Управління цивільного стану відповідно до місцем народження дитини упродовж 14 днів від дня народження. У разі, якщо дитина народилася у пологовому будинку, інформацію, а також медичну довідку про народження дитини до Управлінні цивільного стану надає в обов’язковуму порядку адміністрація пологового будинку.

Документи, необхідні для виготовлення свідоцтва про народження дитини:

 1. письмова інформація про народження дитини, видане лікарем, акушеркою або закладом охорони здоров’я;
 2. витяг зі свідоцтва про шлюб, якщо батьки дитини є подружжям;
 3. витяг зі свідоцтва про народження, витяг свідоцтва про шлюб з приміткою про розлучення, витяг свідоцтва про смерть одного з подружжя – якщо мама відповідно є: неодруженою, розлученою чи вдовою.

Після народження дитини батьки обирають для дитини ім’я/імена (максимально два). Якщо при оформленні свідоцтва про народження батьки не обрали імені, керівник Управління цивільного стану вписує у свідоцтво народження дитини одне з імен, які найчастіше використовуються в країні. Батьки можуть – протягом 6 місяців від дати отримання свідоцтва про народження – звернутися до керівника Управління із заявою про зміну імені дитини вписаного до свідоцтва в моменті його оформлення, сплативши також гербовий збір у сумі 11 злотих.

Якщо дитина матиме інше громадянство ніж польське, свідоцтво про народження є важливим документом, потрібним при легалізації перебування дитини в Польщі (наприклад, при клопотанні про дозвіл на тимчасове перебування для).

Після оформлення свідоцтва про народження дитини, батьки можуть отримати витяг свідоцтва про народження дитини.

У випаду якщо справа стосується дитини, народженої поза шлюбом і щод дитини не наступить визнання батьківства, у місці прізвища батька вписується прізвище матері дитини, яке вона носила під час народження дитини, натомість у полі ім’я батька вписується ім’я відповідне до заяви, яку подала мати дитини. Якщо біологічний батько визнав батьківство, то дитина носить прізвище вказана обома батьками відповідно до поданої ними заяви. Це може це бути прізвище матері чи батька або прізвище,  що складається з прізвищ обох батьків.

Інформаційна брошура щодо надання інформаційно-консультативної допомоги громадянам України, які повертаються в Україну за процедурою добровільного повернення, видворення або у порядку реадмісії

Інформаційну брошуру щодо надання інформаційно-консультативної допомоги громадянам України, які повертаються в Україну за процедурою добровільного повернення, видворення або у порядку реадмісії можна завантажити тут

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux